problema cu o masea scoasa,,,,,,,,

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de byanca19 cu 12 ani in urma.

buna ziua am si eu o problema acuma 3 zile mi-a fost scoasa o masea ultima de jos pentru ca era cariata si nu se mai putea face nimc,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,insa de atunci au inceput si problemele mai bine spus durerile insuportabile.Azi am fost la stomatolog si mi-a facut un chiuretaj pentru ca cheagul de sange nu sa format si sa infectat.Am primit si antibiotic augumentin.Dar eu as vrea sa stiu cum arata acel cheag de sange deoarece acuma cum am mancat iarasi a ntrat mancare acolo in spatiul lber,,,,,,,,,,,,,,si durerile astea nu le mai suport,,,,,,,va rog ajutatima ,,,,este posibil ca si de data asta sa nu se fii format cheagul?????sau mancarea a acoperit cheagul??

Raspunsuri (6)

parerea mea

acum 12 ani

O radiografie, sa nu fi ramas corpuri straine. Poate clatiri cu ceai de musetel dupa mese si antibioticul. Uneori vindecarea e greoaie si poate dura chiar luni de zile, daca maseaua era cu probleme.

Sari

acum 12 ani

Daca ai posibilitatea sa mergi la o clinica maxilo faciala din localitatea unde esti, la urgente, cu toate documentele din care sa reiasa ce demersuri a facut medicul .
Sa vezi ce masuri trebuie sa iei, daca este bine facuta interventia, daca nu trebuia sa fii cusuta.
Poate este necesar sa fii supravegheata medical,sa stii ce alimente ai voie sa consumi, sub ce forma, cand, etc, o anumita perioada, pana cand ai scapat de pericolul de infectare.
sanatate

didi

acum 12 ani

chegul de sange s-ar vedea daca ar fi acolo, la tine nu e, iti recomand sa nu clatesti gura cu NIMIC, evita sa mananci pe partea aia si sa astepti putin, poate totusi se formeaza. In caz contrar, intoarce-te la dentist si va rezolva el problema. Cheagul ala este foarte important pentru procesul de vindecare fiind un antiseptic natural.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

dupa extractia molarului se pot lua in considerare urmatoarele masuri:
- nu se atinge zona care a suferit extractia cu degetele sau limba.
- timp de o zi dupa extractie se va evita clatirea gurii (nici chiar cu musetel, apa de gura si in mod deosebit cu alcool), aceasta putandu-se efectua dupa 48 de ore, foarte bland.
- timp de 24 de ore se va evita consumarea de alimente lactate (branzeturi, iaurt, lapte etc.), alimente fierbinti si a celor de consistenta tare. Sunt indicate alimente semilichide, moi si multe lichide care se vor administra prin sorbire si nu prin folosirea paielor.
- igiena orala se va relua normal din a doua zi, evitand atingerea plagii cu periuta. Se utilizeaza periute de dinti de consistenta moale
-se va lua tratamentul propus de medic, pentru profilaxia infectiilor si controlul durerilor

alina

acum 10 ani

buna acum 3 zile miam scos o masea carita.......a doua zi dupa ce am scoso ma durea ingrozitor si am facut infectie la ia am loat augumentin si nu am avut vreo deosebire ma durut mai tare vreau si eu sa stiu ca sa fac....mie frica sa nu se duca infectia la cap

Stefan

acum 7 ani

Ti-ai revenit :)?