pierderea dintilor

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de frau cu 13 ani in urma.

Buna ziua .Sunt intr o situatie delicata .Am paradontoza la dinti din fata jos ma spal cu PARADONTRAX si mi se curata toata piatra ce o aveam depusa pe dinti si tare imi este frica ca am sa ma trezesc cu dinti in mana. Este o boala transminsa cred eu pt ca si mama mea a avut asa ceva si spre nefericirea ei are proteza de la varsta de 29 de ani. Ajutati ma cu un sfat cum as putea sa imi salvez dinti sa nui pierd. Va multumesc.

Raspunsuri (5)

dar

acum 13 ani

Trebuie sa mergi la un stomatolog care se pricepe sa stopeze evolutia paradontozei. Nu toti se pricep. Cumatra mea venea din Piatra Neamt la un stomatolog in Iasi. Ei i-au stopat evolutia. Tratamentul este destul de costisitor. Stiu ca folosea o pasta de dinti numita LACALUT.

frau

acum 13 ani

multumesc pt raspuns ” dar”

Dr. Nicoleta Grosu

acum 13 ani

Parodontopatia se poate tine sub control.
La medic vi se face o igienizare completa (piatra nu se indeparteaza cu pasta de dinti), instructiuni pt igiena perfecta pe care s-o faceti acasa, si tratamente complexe parodontale care se hotarasc dupa examinare completa si radiografii.

Stef Cojocaru

acum 13 ani

Buna seara,

Sper ca ati rezolvat problema dintilor intre timp. daca mai aveti nevoie de vreun sfat, eu va recomand cu incredere Piascledine 300. este tratament adiacent in cazurile de paradontoza. Are in compozitie avocado si soia iar dupa un tratament de 6-8 luni, o sa aveti rezultate. Eu il iau si sunt foarte multumita de el.
multa sanatata!

Ramona Silvia

acum 9 ani

si eu am probleme cu gingia si folosesc parodontax.
pe langa acesta pasta mai folosesc si o alta pasta naturala cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.
O zi folosesc parodox si urmatoare zi folosesc pasta de dinti naturala. le recomand.