papilom sublingual

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de lralralra cu 10 ani in urma.

A avut cineva papilom lingual sau sublingual?
cine ma poate ajuta sa imi dea detalii cum a scapat,sau de la ce provine,unde s-a tratat?va rog mult!

Raspunsuri (1)

Dr. Mircea Zlotea

acum 10 ani

In aparitia sa este incriminat HPV (human papillomavirus). Aceste leziuni sunt in mare parte asimptomatice, ele pot persista sau recidiva spontan. Sunt cunoscute peste 80 de tulpini ale acestui virus. Doar doua tulpini, HPV16 si 18, s-au dovedit a fi agentii responsabili de aparitia cancerului de col uterin, si se poate transmite prin contact sexual.

Virusul este adesea transferat la nivelul mucoasei cavitatii bucale, cand negii de pe maini vin in contact cu gura. Papiloamele sunt usor de indepartat prin electrocauterizare.