operatie dentara

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de ginica cu 12 ani in urma.

ce imi recomandati sa fac am avut operatie la un premolar de 5 zile si inca buza e amortita partial in urma anesteziei. cate zile ar trebuii sa iau augumentin?
iau acum la 12h

Raspunsuri (1)

Pena

acum 12 ani

In urma unei extractii de premolar eu am ramas cu o amortire permanenta si definitiva. Asta de acum cativa ani. Doctorul care mi-a facut extractia nu m-a prevenit ca exista aceasta posibilitate. Mi-a spus un alt doctor mai tarziu ca nu stiu ce nerv important trece prin zona care poate fi afectat daca anestezia este puternica si facuta in apropierea lui, pe traiectul lui. Am ramas cu o amortire/pareza definitiva, mai bine zis nu-mi simt jumatate din buza de jos.
La mine este prea tarziu sa mai pot face ceva, dar la tine nu. Intreaba doctorul si cred ca se poate face masaj, se pot lua medicamente, ....
Sanatate.