nod in gat

Afectiunile cavitatii bucale Epiglotita

Postata de ocsi1981 cu 12 ani in urma.

Buna ziua
De o vreme simt ca am ceva in gat,ma strange ceva acolo.Sunt zile cand dispare si nu simt nimic acolo,dar reapare iar si ma strange.Cateodata si respiratia este ingreunata de aceasta srangere.Oare din ce cauza apare aceasta senzatie?
Va multumesc!

Raspunsuri (15)

zahre

acum 12 ani

E posibil sa ai o problema cu tiroida . Du-te la un endocrinolog sau suferi de atacuri de panica .

Adrienne

acum 12 ani

Sau, ar putea fi vorba despre o aciditate gastrica. Urmareste ,atunci cand apare simptomul, ce ai mancat. Dicarbocalm este indicat,inceraca........Am o cunostinta care ,de putin timp,se confrunta cu aceeas problema.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

senzatia de „nod in git" apare in mai multe conditii: de stres (ca un raspuns exagerat la stres, cand poate fi insotita de senzatie de sufocare); poate fi insotita de carcei la nivelul extremitatilor sau in regiunea din jurul gurii in afectiuni precum: infectii din sfera ORL (faringite, laringite), un proces invaziv care tine de peretele acestor structuri, acumularea unor tesuturi in zona gitului (tesut adipos, cresterea in dimensiuni a glandei tiroide) ce pot determina obstructia cailoprin cresterea excitabilitatii neuromusculare si aparitia de spasme ale musculaturii laringiene.

veronica

acum 11 ani

acceasi problema am si eu..nod in gat.dar cand mananc sau beau ceva simt cum nodul coboara si apoi urca iar..e o senzatie ciudata..am tot amanat sa merg la doctor..imi e si frica..ce imi recomandati?multumesc

Bianca

acum 11 ani

Acceasi problema o am si eu ca si tine Veronica de ma apuca disperarea cateodata am si la medic dar tot degeaba analizele mi-au iesit bine si la tiroida, am facut tot felu de tratamente dar degeaba , nu mai stiu la cine sa apelez ,poate ma ajutati voi multumesc

gina trandafir

acum 11 ani

buna ,,am si eu o interebare ...am hipertensiune ,si de ceva timp simt corpul greu ca de plumb ,o greutate ce incepe din torace pana in picioare mai ales in perioada ciclului .va rog un raspuns

adelina

acum 11 ani

Simt ceva pe amigdalita dreapta simt ca ma strange ceva si se vede si ceva alb in partea de sus ce poate fi

Cladovan Simona

acum 10 ani

Am avut saptamana trecuta infectii faringite si laringite de care am scapat cu bine dar de luni dimineata m-am trezit cu un nod in gat care ma inceput a fot mai aproape de laringe si imi tot dadea senzatia ca trebuie sa inghit, iar acum a coborat ceva mai jos si am dificultati la inghitire. Ce trebuie sa fac? va multumesc.

Tudose Adina Mariana

acum 9 ani

Buna ziua.Am un nod in git care urca si coboara urmat de o senzatie puternica de sufocare,cite o data ma chinui sa trag aer dupa care ma ia durerea de cap.Ce poate fi?Va multumesc.Astept raspuns

danciu mihaela

acum 9 ani

buna ziua,am si eu o nelamurire in legatura cu mama mea,care de vreo 2-3 saptamani a inceput cu o tuse seaca si de ceva vreme se tot plange ca are un nod in gat,iar astazi am depistat ca are si un nodul ca un bob de porumb sub barba spre partea dreapta a maxilarului si zice ca o doare atunci cand il atinge,ce poate sa fie,sa consulte un medic orl-ist sau endocrinolog,va rog daca poate sa-mi raspunda un medic,multumesc.

Alexandru

acum 8 ani

Nu mai pot îmi vine sa mor simt ca am ceva in gat si mă chinui sa adorm si nu pot va rog ajutatima sau datim-i remedii va rog frumos . Si când simt nodul simt ca îmi vine si sa vara va rog dati răspuns.

Alina

acum 8 ani

Am senzatia de ceva ce iminsta in gat si respiratie grea din plamani

crysgeo

acum 7 ani

Aceeasi senzatie o am si eu alexandru vam o data pe saptamana ma doare foarte tare in gat si un nod la care am tendinta sa inghit dar nu se duce dar dispare de la sine in doua trei zile........acum trei ani am aflat ca am spasmofilie am urmat tratament si nam mai avut probleme de atunci iar acum jumatate de an am obs in oglinda ca pe partea dreapta a gatului la baza am o umflatura cam cat o nuca dar nu se obs decat daca dau capul pe spate.......e posibil sa fie glanda tiroida??? Mentionez ca am senzatii de sufocare si am momente cand as vrea sa fiu singura izolata sa nu aud si sanu vorb cu nimeni......... un raspuns miar fi de ajutor mie frica sa merg la medic multumesc

Mira

acum 5 luni

La fel si eu ,am nod in gât la orice mâncare as manca,am fost si la tiroida si la.orl nu am nimic,am mancat si de regim mancare ca am zis ca o fi stomacul am luat si tratament pt stomac si nimic ... efectiv il am non stop dupa ce mananc ...nu pot sa fou chiar alergica la orice mancare ...atunci ce fac traiesc cu aer

Raluca Dudău

acum 2 luni

Ai găsit vreun remediu, mă confrunt cu aceeași problema!?