Mucus maro/ruginiu in nas (fumator) este de luni poate fi ceva grav???

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de Utilizator11708024571 cu 2 luni in urma.

Am problema asta de 2 luni nu am alte simptome dar este umpic ingrijorator

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Mucusul maro sau ruginiu in nas poate fi cauzat de mai multi factori, inclusiv fumatul. Fumul de tigara poate irita si usca cavitatea nazala, ceea ce poate duce la producerea de mucus de culoare inchisa. Cu toate acestea, este totusi important sa ceri sfatul unui medic daca aceasta problema persista pentru o perioada lunga de timp, mai ales daca fumezi.

Poate fi o infectie, o alergie sau o problema mai serioasa ca de exemplu o tumoare. Mai poti avea aceasta problema daca ai respirat substante chimice sau daca ai o problema pulmonara. Doar un medic iti poate diagnostica corect problema.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ORL

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Nasul-si-sinusurile/rinoreea-secretia-nazala_495