modificarea simptomelor

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de adrian02 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, am amigdalita de 5 zile si starea aditionala de gripa am inceput sa n-o mai simt la fel de tare ca la inceput, aveam frisoane mari si noaptea inca transpir foarte mult. Astazi e a treia zi cand iau Augmentin, si desi amigdalele au puroi nu ma mai dor ca inainte, dar toata suprafata inflamata cu pete rosii ma ustura groaznic in spatele gatului si ganglionii din partea dreapta sunt umflati de doua zile incat resimt durerea si in ureche.
Am senzatia ca infectia nu regreseaza ci doar isi schimba simptomele cate putin.
Imi puteti spune in ce stadiu ma aflu?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fo bine ca starea dvs de sanatate sa fie obiectivata de medicul de familie, sau ORL pentru investigatii biologice si un tratament antibiotic, simptomatic (impotriva febrei). Ar fi indicat sa evitati lichidele prea reci sau prea fierbinti, acriturile, condimentele iuti, sa consumati alimente semisolide (piure, supe), cat mai multe lichide(supe , ceai, apa).