mici bubite ale in cerul guri si pe limba si pata rosie in cerul guri

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de Iuliana143 cu 12 ani in urma.

Am doua probleme in cavitatea bucala,nu stiu daca au legatura una cu alta!La un control stomatologic,facut acum 6 luni mi sa spus ca am o pata rosie in cerul guri.Dupa 6 luni,la alt control mi-au spus ca pata este tot acolo.Mentionez ca din cate am vazut-o acum 6 luni nu erau modificari aspura ei,nu ma doare,nu este inflamata.A doua problema este legata tot de cerul guri,de vreo 2 zile am tot simtit ca as avea ceva pe cerul guri si aveam o jena la inghitire,parca as fi mancat ceva cu coaja si aveam coaja ramasa acolo.Cand m=am uitat cu o lanterna am vazut ca pe limba si in cerul guri,in partea dinspre gat este o zona plina de ceva alb,(ca la bebelusi mici cand le ramane lapte in gura si se imbranzeste,atat ca la mine zona nu este intinsa si "branza" aceia este cu bobite,mici,mici).Sunt programata pentru prima problema la specialist,dar abea peste 3 saptamani si sunt foarte ingrijorata,mai ales acum intervenind si ce-a de a doua problema.Ce credeti ca poate fi in ambele cazuri?mentionez ca sunt asmatica si folosesc tratament inhalator( advair si pufuri)Multumesc mult pentru timpul acordat!

Raspunsuri (5)

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 12 ani

sper ca specialistul la care aveti programare este unul de patologie orala si nu un medic de stomatologie generala.

Iuliana143

acum 12 ani

Da,medicul la care sunt programata este un specialist,dar parerea dumneavoastra care este legata de pata??

cristina

acum 12 ani

du-te mai repede la doctor numai astepta du[a [rogramare plateste mai bine

Anna

acum 11 ani

Buna care a fost diacnosticul ca la fel am si eu !!!

tita

acum 11 ani

pare a fi candida bucala