Maxilar umflat partea stanga, inflamatia urca spre tampla, este infectie?

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de Utilizator11535644856 cu 5 ani in urma.

Buna ziua,
Acum aproximatic 2 luni jumate si a facut aparitia maseaua de jos stanga, nu avea loc sa iasa si era si culcata, la 2 zile dupa mi s a blocat maxilarul, nemaiputand deschide gura decat un deget, am facut radiografie si am scos maseaua de minte. Operatia a avut loc acum o luna, la trei zile dupa operatie am simtit din nou presiunea pe care am simtit o inainte de a o scoate, dar am crezut ca este din cauza operatiei. De cateva zile ma simt rau, toate partea stanga este umflata, iar inflamatia a urcat spre tampla, umflandu mi si ochiul, am fost la dentist, mi a curatat locul operatiei si mi a pus un medicament acolo si am primit antibiotic 5 zile. Poate sa fie alta cauza? De ce inflamatia urca? Mentionez ca am luat antibiotic si dupa operatie pentru a preveni infectia. Multumesc

Raspunsuri (1)

alexa_866

acum 4 ani

Buna ziua! Posibil, dar eu va recomand sa mergeti de urgenta la stomatolog. Sa stiti ca o infectie dentara poate cauza afectiuni grave. Va spun din proprie experienta. Va recomand ***. Au si program non-stop pentru urgente. Sanatate!