Maxilar si obraz umflat

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de bdmaria cu 9 ani in urma.

Buna seara.In urma cu trei zile,in timp ce mancam popcorn,in momentul in care am deschis gura am simtit o durere puternica in partea dreapta a maxilarilului ,in dreptul urechii.Dupa cateva ore mi a trecut,insa a doua zi mi s a aflat maxilarul pe partea dreapta,inclusiv obrazul este destul umflat,simt ca si cum as avea ceva in gura si imi apasa pe masele.Momentan,nu ma doare,insa imi este greu sa deschid gura,simt o presiune in partea dreapta si este ca si cum m ar tine ceva sa deschid/
S-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema?Oare ar trebui sa merg la doctor?

Raspunsuri (6)

Dr. Corina Dinca

acum 9 ani

Buna seara! Pocnitura pe care ati auzit-o in dreptul urechii este de la articulatia temporo-mandibulara . Ceva s-a intamplat in momentul deschiderii gurii, mai ales ca ati fortat articulatia , muschii, in timpul masticatie popcornului.Trebuie sa mergeti la medic pentru un diagnostic si tratament adecvat.

bdmaria

acum 9 ani

Buna seara!Va multumesc pentru raspuns.Am fost astazi la chirurgie maxilo-faciala,am facut radiografie;articulatia este putin inflamata si se observa depuneri de calciu in partea dreapta.Mi s-a recomandat Artromed si Mydocalm

Dr. Corina Dinca

acum 9 ani

Buna seara! Ma bucur ca ati ajuns la medic. Din pacate tratamentul medicamentos se adreseaza doar efectului. Trebuie diagnosticata cauza care a dus la inflamatia articulatiei. Pentru inceput, pe langa tratamentul medicamentos ar fi bine sa aveti o gutiera din acrilat care va relaxeaza articulatia. Daca aveti edentatii ( dinti lipsa) trebuie sa luati in considerare obligatoriu rezolvarea acestor probleme. Articulatia se imbolnaveste dupa ani lungi de suferinta dentara, ocluzala, musculara.

Utilizator11606284439

acum 3 ani

Buna seara am o mica problema am avut maxilarul tu am adică dubla fractura de mandibula și am stat 28 de zile cu acel aparat in gura du ce mi la am scos am avut o problema sa unfat in partea stanga forte tare și atunci când închid gura SIMt că ultima măsea de jos este unflata ce proceduri se fac în situația asta?

Alex

acum un an

Exact aceasi problema am și eu acum, îmi poți spune de la ce a fost?

Lucian

acum 10 luni

Buna seara . Am aceasi problema cu maxilarul de 3 ani mi se umfla si am durere insuportabila .!