Maseaua de minte

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de adriana611 cu 13 ani in urma.

Buna ziua, numele meu este Adriana Ion, am 26 de ani si acum 5 zile mi-am scos maseaua de minte desi aceasta era buna, nu avea loc sa creasaca si ma durea foarte rau, asa ca doctorul meu a hotarat sa o scoata, insa in continuare am dureri foarte mari si de o zi mi-au iesit pe gingii niste bubite albe care ma ustura foarte rau si nu ma lasa sa mananc, cu ce le pot trata.eu iau in acest moment augmentin de 1g una la 12h si ketonal 1 comprimat la 12h.Cat timp mai pot lua calmantele de durere??

Raspunsuri (5)

liana

acum 13 ani

Draga Adriana,
Si la fiul meu am avut probleme la maseaua de minte. Cel mai bine este sa mergi inapoi la cei care ti-au scos-o si sa le arati problemele tale, sigura se vor rezolva.
La fiul meu a trebuit sa il internez doua zile dupa extractie, -l-au mai operat odata, au cusut taietura, caci nu se inchidea- a primit injectii la 6 ore, a facut si hemoragie.
Dute si nu mai sta asa

Dr. Mihai Constantinescu

acum 13 ani

Incurajator .... :))
Hai sa incercam sa clatim cu apa de gura cu clorhexidina (corsodil , eludril, etc) de 3 ori pe zi , si sa ne spalam cu o pasta cu bicarbonat ( parodontax ).
Durerea poate persista chiar si 2 saptamani ,
-daca inca mai esti umflat poti sa mai iei ketonal .
-dupa 7 zile ar trebui sa fie mult mai bine. bafta

adriana611

acum 13 ani

multumesc frumos pentru raspunsuri :)

pavel

acum 13 ani

nui nimic, putina rabdare!cit mai mult galgarizme a cavitatii bucale,cu solutii antiseptice.daca nu este imflamatie mare atunci nu este necesar de antibiotice

Georgiana

acum 10 ani

Tatalui meu ii s-a scos maseaua minti si cand a ajuns acasa a avut niste dureri foarte mari , ce sa faca ? ce medicamente ii recomandati ?