lovitura maxilar

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de Andreea1947 cu 10 ani in urma.

Am fost impinsa in perete cred,sau lovita de cineva si m-am invinetit in zona maxilarului,pe obraz..in primele 2 zile nu am putut sa mananc iar acum , de la 6 zile de la incident inca ma doar,nu pot sa casc sau sa mananc cum trebuie . Credeti ca este ceva grav sau trebuie doar sa astept?

Raspunsuri (5)

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 10 ani

...hmmm..ati fost impinsa sau lovita....nu va puteti da seama?...ciudat ; una peste alta bine nu este si ar trebui sa faceti o vizita medicului

Andreea1947

acum 10 ani

nu imi aduc prea bine aminte , pentru ca prima data am fost impinsa spre perete si m-am lovit la tampla in partea dreapta , apoi nu stiu exact ce s-a intamplat cu maxilarul ..este foarte neclara pentru mine situatia . Nu imi doresc prea tare sa ajung la medic pentru ca nu vreau sa afle parintii ca am avut un incident de genul asta , nu este alta metoda prin care sa ma ajut ?

Lia

acum 10 ani

A nu le spune parintilor tai despre incident inseamna a le face rau si lor si tie.
O lovitura la cap, care are ca urmare pierderea constientei poate sa aiba efecte grave in timp; citeste despre comotie, hematomul subdural cronic.
Mergi la medical de familie, neurolog iar pentru maxilar la dentist, evident.
Totdeuna cind cineva a avut o pierdere de constienta este necesar sa fie vazut de un medic pentru a fi evaluat. Sfatul meu este de a nu considera ca este o problema banala, pentru ca ea poate fi o problema vitala.
Sper sa iei decizia corecta.
Succes!

Andreea1947

acum 10 ani

Multumesc frumos pentru sfat , ai dreptate ... am sa merg la doctor. Toate cele bune , o zi buna .

Eliza

acum 10 ani

Acum doua saptamani am cazut pe scari, am lesinat (sincopa), lovitura a fost destul de dura la nivelul fete (pometului) si ochiul stang, Am suferit si o interventie chirurgicala mica, la nivelul pometului, apoi dupa 7 zile mi s-au scos firele, in fine ma bucur ca nu a fost mai rau. Acum ma simt mai bine, dar, umflatura din zona pometului (unde am fost cusuta), s-a intarit si este este vizibila de marimea unei galme putin mai mica decat o nuca. Oare este necesara o interventie chirurgicala reparatorie la chirurgie plastica, sau se reabsoarbe de la sine tinand comprese cu gheata...?