limba

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de lalaua cu 11 ani in urma.

Trei zile am avut o jena intensa sub limba, mergand in lateral, apoi mi-a trecut si a inceput sa ma doara in gat, la inghitit, iar omusorul, a devenit rosu,cu un punct alb pe el. Iau augmentin - medicul a spus ca e faringita- de trei zile, dar nu este nicio schimbare. Acum m-am uitat sub limba si este umflat, venele de sub ea sunt vanat-grena si un punct mic negru. Aspectul de sub limba este ca bojocul. Am senzatia ca am am limba si gatul oparite. Sunt fumatoare veche si mi-e teama de ceea ce e mai rau. Iau tratament antihipertensiv cu exforges. Daca-mi puteti da un sfat, o opinie, multumesc.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa consultati medicul ORL-ist pentru a va examina si a confirma sau nu diagnosticul de faringita.

Dumi

acum 10 ani

Imi apare si dispare un punct cat un orez mic(punguta cu un lichid),putin dureroasa sub limba,inspre varf,exact in mijloc. Va rog sa-mi spune-ti din ce cauza apare(alergii nu stiu sa am,sau un deficit de vitamine) si unde ar trebui sa merg pt.al trata? Cum se numeste aceasta punguta si ce "vas" se afla instalat in mijlocul.respectiv sub limba? imi cer scuze pentru exprimare,dar incerc ca o necunoscatoare sa va spun mai cu exactitate deoarece nu pot sa incarc poza,pt.a va fi mai usor! Va multumesc pt.intelegere!