laringita subacuta

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de sztoica cu 12 ani in urma.

in urma unei trahectomii totale de tiroida mi-a fost atins nervul de la coarda dreapta sant ragusita nu pot vb tare mi s-a dat milgama 10 pastile pe luna .timp de 3 luni deocamdata am luat o luna va rog sa-mi spuneti daca in urma acestui tratament o sa-si revina nervul sau o sa fie mai rau de atat.De la operatie nu l-am sunat deloc pe dr.sa-l sun?
vA MULUMESC

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

este necesar un control endocrinologic dupa efectuarea tiroidectomiei totale, deoarece se impune un tratament de substitutie cu hormoni tiroidieni (nu mai exista tiroida care sa-i secrete). vocea ragusita poate fi o urmare a tiroidectomiei, prin faptul ca nervul laringeu superior este in vecinatate anatomica cu tiroida.