HPV Bucal?

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de rus.lorand cu 9 ani in urma.

Buna ziua, am atasat o poza cu niste umflaturi ce mi-au aparut pe limba. Va rog sa-mi spuneti daca este vorba despre negi sau e doar ceva temporar. Va rog sa-mi dati un raspuns cat de repede deoarece incep sa ma panichez.

Multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

Dr. Toth Noemi

acum 9 ani

Pe poze se vede Papillae vallatae,care este absolut normal.
Dar depozitele de culoarea alba este o candidoza bucala. Majoritatea cazurilor de candidoza bucala sunt forme usoare si se pot vindeca prin simpla aplicare locala a unor solutii antifungice. Formele foarte usoare se pot vindeca si fara tratament medical cu reducera carbohidratelor.

Elena

acum 8 ani

Buna. Am si eu aceasi problema. Tu ai reusit sa te vindeci?