halitoza

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de dayzy cu 14 ani in urma.

Buna,as vrea sa stiu daca exista vreun remediu pentru halitoza(respiratie urat mirositoare)in afara de o igiena corespunzatoare.exista medicamente care se pot lua?

Raspunsuri (3)

sah

acum 14 ani

Respiratia urit mirositoare apare din cauza unor probleme orale, respiratorii sau digestive. Deci inafara de igiena mai tine cont si de dieta. Fumatorii, sau cei ce consuma alcool/cafea sunt predispusi la halitoza. Iti sugerez tratamente homeopate, ceaiuri de musetel/menta (au actiune antifermentativa si dezinfectanta), sau mesteca zilnic frunze de patrunjel -ajuta mult!

toate cele bune

nelu

acum 14 ani

ceai de busuioc

Alba ca Zapada

acum 13 ani

Buna,

Respiratia urat mirositoare poate sugera fie probleme cu cavitatea bucala, fie probleme cu digestia. In ambele cazuri, o igiena orala atenta este recomandata ( periaj, ata dentara si apa de gura) iar vizita la doctor este obligatorie!!! Daca sunt probleme cu stomacul, numai doctorul o poate spune si in cazul asta trebuie evitate anumite alimente si urmat un tratament. Daca sunt probleme cu dintii si gingiile, trebuie un detartraj facut la stomatolog, urmat de tratament corespunzator. halena poate fi semn de paradontoza si atunci trebui un alt fel de tratament (antiinflamatoare si pastile adiacente ex Piascledine 300 ). oricum, mergi si te verifica ca sa stai linistita!