gust schimbat de la clorhexidina

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de nandi30 cu 11 ani in urma.

buna ziua,
am si eu o problema, in urma unei interventii la dentist (scoaterea unui nerv) mi s-a spalat canalul cu o solutie concentrata de clorhexidina si in urma acesteia am simtit o arsura puternica la nivelul limbii si alterarea gustului (gust metalic, amar). cand mananc simt gustul alimentelor doar apoi apare acest gust ciudat. tin sa precizez ca de o luna ma chinui cu acest gust ciudat.
imi puteti spune va rog frumos de la ce poate fii? va multumesc

Raspunsuri (1)

nandi30

acum 11 ani

multumesc,
dar spuneti-mi va rog frumos gustul acesta amar poate sa apara si de la o candidoza linguala. tin sa precizez ca am ;limba incarcata si un miros urat. mi-am facut lama si mi-a iesit candida filamente.