Glosodinia - senzatia de arsura a cavitatii bucale

Afectiunile cavitatii bucale Glosodinia

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Daca am aceasta senzatie de ceva vreme si am fos deja la o gramada de doctori fara niciun rezultat, unde pot sa ma mai adresez?adica la ce specializare? am fost la ORL, stomatologie, medici generalisti, internisti, caci sunt deja intr-o stare depresiva din aceasta cauza. Multumesc mult de tot si a multumesc anticipat.

Raspunsuri (3)

carmen658

acum 15 ani

Buna Bianca,
Te-asi sfatui sa mergi la un dermatolog, otorinolaringolog. Glosodinia este asociata cu o gama larga de alte afectiuni si probleme medicale. Medicii care te-au consultat ti-au spus sa eviti produsele condimentate, mentolate, continand scortisoara, sa nu consumi in cantitati mari lichide, sa eviti fructele si legumele acide: rosii, lamai, protocale, alte citrice. Evitarea tutunului si cafelei. Multa sanatate si sa ne tii la curent.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Ma numesc LUCA LENUTA si as dori un sfat in legatura cu ceea ce mi se intampla. Am arsuri in gat,tusesc rar si mi se rupe din gat bucati de mucoasa de la marimea unui varf de ac pana la bucati mai mari respir greu si am tot timpul un miros urat din aceasta cauza in gura ,dureri de cap.Daca sunt racita nu imi curge nasul si toata mucoasa imi vine din cosul pieptuluisi as dori un sfat ce ar trebui sa iau va multumesc.

ezo

acum 11 ani

gastrointerologie
e acidul care iti arde gura de la stomac