ganglion sub maxilar

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de richardramona cu 12 ani in urma.

buna seara.am 28 de ani si de foarte mica am avut probleme cu dintii,dureri,carii.le am si in ziua de zi,nu leam tratat.tot de vreo 8 ani am si un ganglion mobil,sub maxilaru stang.orl-istul mia zis ca daca imi scot maseaua stricata scap de el.asta o sa o rezolv cat de curand.ce ma framanta e ca intro zi am deschis gura in oglinda si am vazut o umflatura in gat,cred ca e amigdalita.,tot pe stanga.si cred ca si aia e de multa vreme.are legatura cu acel ganglion si cu maselele cariate?e ceva foarte grav?va rog un raspuns.va multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

ganglionul despre care vorbiti, din cate inteleg este localizat sub ramul mandibular stang si din context pare sa fie un ganglion reactiv, care intradevar, odata cu indepartarea infectiei regionale, si acesta isi va micsora dimensiunile considerabil. tot din context, ceea ce descrieti in continuare pare sa fie amigdalita, si exista posibilitatea sa aiba ca sursa infectia de la acel nivel. totusi, ac***a in vedere ca doar prin internet nu se pot pune diagnostice si cu atat mai putin prescrie tratamente, va recomand sa va prezentati pentru inceput la medicul de familie, pentru un consult si cel mai probabil pentru prescrierea unui antibiotic sau alt tratament adecvat.

va urez o zi buna

richardramona

acum 12 ani

va multumesc foarte mult pentru raspuns.si mai am o rugaminte va rog.eu sunt in germania si nu prea pot sa merg la medic,dar am o cunostinta aici,farmacista,e romanca.ea ma poate ajuta cu vreun antibiotic pt infectia amigdalitei?o zi buna va doresc

richardramona

acum 12 ani

va multumesc pentru raspuns.as mai avea o mica rugaminte.eu sunt in germania si nu prea pot sa merg la medic,dar am o cunostinta,farmacista.ea ar putea sa ma ajute cu vreun antibiotic pentru infectia amigdalitei?