fungi?

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de yiulia cu 12 ani in urma.

am 17 ani si de vreo cativa ani am niste bubite pe limba la periferie, mai exact de cand m-am operat de apendicita..doctorul mi-a spus atunci ca sunt papilele gustative...dar acum am si un strat alb pe limba in jurul bubitelor...sunt niste bubite rosii da'' care foarte rar ma dor ...am fost de curand la orl si mi-a dat sa iau nistatina si metronidazol....mi-a spus ca nu e nimic grav..insa nu imi dispar deloc, ba mai mult am impresia ca stratul alb se extinde...ce poate fi?? sunt ingrijorata....multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Petele albe aderente de mucoasa gurii şi a limbii (ca un strat alb cum descrieţi d-vs) şi care prezintă în jur un ţesut de culoare roşie care este şi dureros sunt cel mai probabil determinate de o infecţie candidozică (candidoză bucală). Conduita terapeutică în cazul acestei infecţii depinde de starea generala de sănătate a pacientului şi de severitatea şi persistenţa infecţiei. În general se administrează medicamentele antifungice administrate oral (sistemic) sau local (topic) precum Nistatin, Amfotericina B, Miconazol etc.

yiulia

acum 12 ani

Multumesc!