Frenul lingual scurt

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de Alexandraaaa cu 12 ani in urma.

Buna ziua!
Am o fetita de o luna care are frenul lingual scurt. Intrebarea mea este, daca sa intervenim chirugical acum sau sa mai asteptam sa mai creasca? Este absolut necesara aceasta interventie?

Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (4)

pena

acum 12 ani

Fiicei mele i s-a taiat acea pielita inca din maternitate. Dr mi-a explicat atunci ca e mai bine. A zis ca nu ar putea p***acum trebuie, mai tarziu nu poate manca, ar avea probleme si cu vorbitul. Are si acum ceva probleme, fiind un pic sasaita. A vorbit putin mai greu, am mers la logoped in primul an de gradinita.
Consulta, daca nu te convinge un medic, inca unul sau doi. Medicul de familie, pediatrul..Sanatate.
PS: CAND COPILUL ESTE MAI MIC vindecarea este mai rapida. Pielita aceea este foarte subtire, nu sangereaza. Limba copilului este tinuta imobila, nu poate fi miscata, de aceea si suptul este ingreunat. Dar eu nu sunt medic, spun numai ce mi-a explicat medicul in urma cu 18 ani.

Alexandraaaa

acum 12 ani

Ms frumos, Pena!! O sa tin cont de sfatul tau.

Marius Zaharia

acum 10 ani

Nu este o pielita, este un pliu mucos.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ankiloglosia - frenul lingual scurt este destul de frecvent la sugari si se remediaza spontan prin miscarile de supt, daca frenul este subtire. Frenul lingual persistent determina dificultati de alimentatie , mai tarziu si tulburari de vorbire. In aceste cazuri se indica sectionarea frenului de catre medicul chirurg pediatru sau specialist ORL.