exudat faringian

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de AURAMUSAT cu 13 ani in urma.

se poate recola un exudat faringian la un copil de 1 an si 7 luni, dupa ce a mancat? La cat timp dupa ce a mancat? Copilul meu a luat deja augumentin bis 2,5 ml la 12 ore *2 doze(, mai pot sa i recoletz exudat faringian? Are puroi pe amigdale/

Raspunsuri (2)

elena

acum 13 ani

Nu se poate face exudat faringian decat daca persoana nu a luat antibiotice timp de 2 sapt inainte. Nu iese rezultatul corect. Exudatul se recolteaza dimineata fara sa fi mancat, baut si fara spalat pe dinti. Poate ii trece infectia la amigdale si dupa 2 saptamani, mergi si ii faci exudat.Exudatul se face pt a vedea daca o persoana este purtatoare de streptococ betahemolitic sau de stafilococ, iar acestia nu dispar daca tratamentul cu antibiotic nu se da corect. La rezultat iti va scrie la ce antibiotic cedeaza, pt ca se face antibiograma. Sanatate.

elena

acum 13 ani

Scrie pe Google ''''exudat faringian'''' si gasesti mai multe articole pe aceasta tema.