Durere incisivi inferiori

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de FlorinMargi cu 14 ani in urma.

Bunå
Am fost putin råcit de vreo 2 såptåmâni încoace. Råceala fiind foarte usoarå, nu am urmat nici un tratament. Chiar pe când îmi trecea, de vreo 3 zile, a început så-mi pulseze foarte dureros, presupun eu, vreun nerv din regiunea bårbiei. Durerea este localizatå de la vârful bårbiei pânå în incisivi. Evident, dor la atingere, dar lichidele reci sau calde nu au nici un efect dureros. Am început så iau algocalmin, apoi am trecut la ketonal. Må anesteziazå cam 5-6 ore. Am fost întotdeauna sensibil la respectivii incisivi. Zona nu s-a umflat, are aceeasi culoare, puroi sigur nu am, doar cå incisivii respectivi au fost plombati acum 3 ani, ceea ce i-a fåcut si mai sensibili. Plombele sunt în regulå, shi durerea este diferitå de cea normalå de dinti, cu care m-am mai confruntat la viata mea. Evident, dacå fac efort, zvâcnirile se accentueazå, în consecintå si durerea. Când sunt sub efectul analgezicului, pulsatiile dispar aproape cu totul. Må gândesc c-ar fi ceva de genul "când te trage curentul". Nu mi s-a-ntâmplat, dar din ce am auzit mi se par aceleasi simptome. Existå vreun tratament, sau doar trebuie så iau analgezice pânå când se recupereazå cumva corpul?

Raspunsuri (7)

acum 14 ani

mergi initial la stomatolog

FlorinMargi

acum 14 ani

Programare la stromatolog pentru luni aveam deja fåcutå înainte de posta aici. Pe mine må interesa mai tare care ar putea fi cauzele care au dus la declansarea durerii. începând de ieri am început så iau si antibiotice (amoxicilinå) la sfatul unei doamne de la farmacie, care zicea cå sigur trebuie så se adune puroi. Evident, nu se adunå nimic, nu se umflå gingia, sunt exact ca înainte. La fiecare 6-8 ore, dupå ce dispare efectul analgezicului, durerea revine. Cel mai tare må doare dacå må apås exact în vârful bårbiei. Nu-mi pot da nicicum seama din ce cauze a-nceput durerea.

Raluca

acum 13 ani

ai putea sa-mi spui, te rog frumos, cum ai rezolvat pana la urma? Acelasi lucru mi se intampla si mie de cateva zile cu un incisiv plombat acum 2 luni. Programare mi-am facut, dar e abia saptamana viitoare..
Multumesc mult!

FlorinMargi

acum 13 ani

Root canal la stomatolog. Nerv inflamat parcå era....

Raluca

acum 13 ani

Ma gandeam eu ca e ceva de genul asta.. La mine caria era aproape de nerv si mi-a spus ca daca o sa ma doara o sa trebuiasca sa-mi scoata nervul si sa-mi faca tratament de canal. M-am gandit ca daca pana acum n-a durut am scapat :) Oricum, presupun ca e bine ca e vorba "doar" despre asta :)
Multumesc frumos!

dr. NICU

acum 10 ani

scapi cu zeama de cleste si proteza>

elena

acum 10 ani

si de unde sa iau aceasta zeama?