durere in gat

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de vendredi70 cu 12 ani in urma.

Am 41 ani si am esofagita de reflux si de o zi simt o durere(ca o iritatie) in gat .Nu am alte simptome.Imi puteti sugera despre ce ar fi vorba?
Cu toata consideratia.

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Durerea la nivelul gâtului este în strânsă legătură cu esofagita de reflux prin afectarea faringelui şi laringelui datorită acidităţii conţinutului gastric

vendredi70

acum 12 ani

iau omeprazol de 20mg ,una la 2 zile .Se poate sa nu-si mai faca efectul si trebuie un alt medicament pt durerea in gat(nu este permanenta ,in special cand mananc)?

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

dupa cum s-a scris si mai sus, durerea poate fi in stransa legatura cu esofagita de reflux, iar accentuarea acestei dureri poate fi in legatura cu un pranz mai bogat sau alte situatii care au stimulat mai mult aciditatea gastrica, si de acolo sa fi afectat mai mult esofagul decat pana acum. puteti lua omeprazol 1cp/zi, dar daca durerile persista, trebuie sa va prezentati la medicul de familie pentru o trimitere catre un serviciu de gastroenterologie, preferabil la medicul la care ati fost si pana acum, pentru o reevaluare, pentru a elimina posibilitatea existentei unei alte afectiuni. cand ati fost ultima oara la un control la gastroenterologie?

va urez o zi buna