durere gat

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de roxxana cu 13 ani in urma.

Acum 5 saptamani am suferit o operatie de extirpare a amigdalelor.Azi dimineata m-am trezit cu o durere in gat,exact ca si cum as avea amigdale,acelasi tip de durere,dificultate la inghitire.Care ar putea fi cauza?E ceva de ingrijorat?Cum poate trece?Voi mai avea dureri de gat chiar daca amigdalele sunt scoase?Va multumesc

Raspunsuri (3)

acum 13 ani

DA.. pot fi dureri in gat de la o faringita.
cauzata de bauturi acidulate.. sau reflux gastroesofagian.

Bacu Crina

acum 13 ani

Da, vei avea dureri in gat ca si cum ai avea amigdale, chiar daca acestea ti s-au extirpat. Nu e ceva de ingrijorat, e ceva normal. Tratamentul depinde de tipul de afectiune pe care o ai. Poti incerca cu tantum verde pastile de supt pentru ameliorarea usturimii si daca simptomele se agraveaza merg la orl-ist.

roxxana

acum 13 ani

Va multumesc frumos pt raspunsuri.