drenajul limfatic

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de lola30 cu 14 ani in urma.

drenajul limfatic la ce boli se recomanda?

Raspunsuri (1)

Sheila

acum 14 ani

Drenajului limfatic se foloseste in tratamentul afectiunilor: reumatismale, circulatorii, traumatologice, ulcer varicos, rani dupa interventii chirurgicale, arsuri, sinuzite, amigdalita, faringita.
Masajul are mai multe efecte:
- imunizant, regenerant, relaxant, previne aparitia celulitei,
- edeme - cicatrizant
- anti - adematos(edemele sunt provocate de stagnarea sangelui in vene sau de prezenta unei cantitati mari de clorura de sodiu si apa in sange)

Drenajul limfatic are si contraindicatii, de aceea se recomanda consultarea unui medic inainte de inceperea procedurii.
- astm bronsic, eczeme, insuficienta cardiaca, hipertiroidism, tuberculoza, tumori maligne, tromboza si flebita, probleme cardiace.