Domnule Doctor

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de madyvisan20 cu 12 ani in urma.

Buna seara!De curand am luat augumentin pentru durere dentara(infectie)si am gura plina de afte .Nu este prima data cand mi se intampla acest lucru .De cate ori iau cate un medicament indiferent de care am gura si limba plina de afte .Ce sa fac????????
Multumesc mult!!!!!!!!!!!!!
O seara buna!!!!!!!!!!

Raspunsuri (1)

Dr. Nicoleta Grosu

acum 12 ani

O idee buna ar fi sa va tratati toate problemele dentare, ca sa nu mai fie nevoie sa luati antibiotice.
In al doilea rind, sinteti sigur(a) ca sint afte? Frecvent, medicatia cu antibiotice se asociaza cu candidoza. In acest caz, ar fi bine ca medicatia antibiotica sa fie insotita de antimicotice.

Pt diagnostic corect, va recomand o consultatie la catedra de patologie orala din cadrul facultatii de stomatologie din Bucuresti.