dinti cu pete

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de loredana_dana cu 13 ani in urma.

am si eu o nelamurire , fetita mea are doua pete mai albicioase pe incisivii de sus.care ar putea fi cauza ?si cum se trateaza?..

Raspunsuri (5)

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 13 ani

daca sunt situate la acelasi tip de dinte si cat de cat simetric...poate fi din cauza unor eventuale probleme de medicatie a dvs atunci cand erati insarcinata
altfel ..zone mai slab minralizate(excedent de fluor)

IonVasile

acum 13 ani

Aceeasi problema o are si baietelul meu, are dintii usor galbeni si cateva pete pe ei. Am fost la consult la ortodent, mi-a spus ca oricum la 2 ani, e prea devreme pentru un diagnostic, si asa cum a spus si dl dr. ca una dintre cauze ar putea fi consumul de antibiotic in al doilea trimestru de sarcina al mamei, lucru adevarat. Dupa trei ani, s-ar putea face un tratament de fluorizare cu gel care se introduce in interiorul unor gutiere. Dle dr, este corecta procedura, ce spuneti?

loredana_dana

acum 13 ani

fetita are 17 ani si petele nu l-e are dintotdeauna, au aparut in urma cu aproximativ 2 ani. nu sunt simetrice si se afla la baza incisivilor superiori dreapta, ce-i drept probleme cu sarcina au fost in ultimul trimestru de sarcina,am stat trei luni in spital sub tratament dar credeti ca asta ar fi cauza? sau ar trebui incercat o fluorizare a dintilor....?

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 13 ani

atunci sunt zone de demineralizare

loredana_dana

acum 13 ani

si care ar fi tratamentul optim ?