despre afte

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de ancusor cu 12 ani in urma.

am afte bucale de cateva luni bune si nu mi mai trece.si ma dor destul de tare,e normal sa le am de atata timp?

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Aftele bucale (ulcerele bucale sau stomatita aftoasa) pot fi de mai multe tipuri. Ulcerele aftoase minore (ulcerele Mikulicz) se vindeca în 1-7 zile şi reapar la interval de 1-3 luni, însă ulcerele aftoase Sutton (periadenita mucosă necrotică recurenta), probabil existente şi în cazul d-vs, se vindecă greu (în 20-40 de zile) iar recurenţa este foarte frecventă. Ar fi recomandat, în cazul în care problema persistă, să consultaţi şi un medic stomatolog. Trebuie reţinut însă că o parte importantă a tratamentului aftelor bucale este dieta alimentara, astfel trebuind evitate alimentele dure, alimentele acide şi lactatele ce pot agrava leziunile existente şi de asemenea sarea şi condimentele care sunt de asemenea factori iritanţi pentru leziunile aftoase

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului