Cum se pot vindeca aftele?

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de fabby.n cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Cum pot sa scap mai repede de afte? Se intampla destul de des, daca beau dupa cineva mai ales sa imi apara bubite uneori dureroase in interiorul gurii.
In afara de glicerina boraxata nu stiu altceva. Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi?

Multumesc

Raspunsuri (6)

angela

acum 12 ani

Incercati cu ceai de cimbru,de cite ori puteti pe zi!(Clatiti-va gura !!) E mai eficace ca musetelul.Sanatate!!

ina

acum 12 ani

Eu folosesc tinctura de propolis, ustura destul de tare. Incerci sa pui cate o picatura pe fiecare afta daca nu tamponezi cu o compresa sterila

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul aftelor bucale este important să se adopte măsuri generale care sa includă evitarea alimentelor sărate, care irită, evitarea atingerii aftelor cu băuturi sau alimente prin masticaţia unilaterală, eliminarea cauzelor posibile care pot să determine aftele (periajul puternic, alimentele fierbinţi).
Ca tratament se pot aplica topice (geluri, sprayuri, apă de gură) sau spălături bucale cu Clorhexidină
Corticosteroizii topici rămân totuşi terapia cea mai importantă
Cele mai folosite preparate sunt:
1.Hemisuccinatul de hidrocortizon
2.Traiamcinolonul
3.Betametazona

ochi negri

acum 12 ani

Aftele apar si pe fondul scaderii imunitatii.Fa ceva si in acest sens.

fabby.n

acum 12 ani

Va multumesc frumos pentru raspunsuri.
Sa stiti ca asa este, se asociaza si cu imunitate scazuta.
Am incercat spray-uri de gura insa efectele s-au lasat asteptate, propolisul a usturat intr-adevar foarte, foarte tare... cel mai bine mi-a mers cu o tinctura din plante naturale de la plafar. nu i-am retinut numele, revin cu completare

lazar nicoleta

acum 10 ani

trebuie sa tespeli mai mult pe dinti