Cum scap de durerile dentare?

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de Utilizator11551706011 cu 5 ani in urma.

Buna ziua. Acum 6 ani mi-am facut o coroana dentara formata din 6 dinti pe partea de sus. Mi-a fost facuti niste dinti foarte mari in comparatie cu gura si ceilalti dinti orginali pe care ii aveam. Acum am sangerari cand ma spal pe dinti, ma da doare foarte tare coroana si se misca. Am si dureri de masele cumplite. Acel dentist care mi-a facut lucrarea mi-a spus ca nu voi mai putea niciodata sa o schimb pentru ca e facuta cu ciment medical. Ce pot face? Am dureri cumplite in toata gura. La fiecare sensibilitate ma dor tot dintii. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Multumesc!

Raspunsuri (3)

Admin SfatulMedicului

acum 5 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Caria-dentara/cat-timp-poate-dura-un-tratament-cu-implanturi-dentare_14587

acum 5 ani

1 Urgent o radiografie la Radacina dintilor si cu ea a stomatolog
2 sau direct la un cabinet stomatologic..care ara Radiologie

Utilizator11551706011

acum 5 ani

Momentan nu pot. Trebuie sa strang banii necesari pentru aceasta interventie dar nu stiu cat o sa mai rezist. Imi e frica sa nu imi ajunga infectia la cap pentru ca am mai fost odata internata in spital pe pelicilina si era sa dau in septicemie. Dumnezeu cu mila. Poate daca acel medic dentist nu isi batea joc de banii si de sanatatea mea eram bine acum. Va multumesc frumos!