Cum pot trata problema?

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de BalanMihai cu 4 luni in urma.

Durere de maxilar si pocnituri in partea dreaptă cand deschid gura.
Cum pot trata problema?
Mulțumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Durerea de maxilar si pocniturile atunci cand deschideti gura pot fi semne ale unei afectiuni numite disfunctie temporomandibulara.

Iata cateva modalitati de a ameliora aceste simptome:

1. Odihna si reducerea stresului: Evitati sa va fortati maxilarul, renuntati la obiceiurile de mestecat guma sau de muscat unghii si incercati sa reduceti nivelul de stres din viata dvs.

2. Aplicarea caldurii sau a ghetii: Utilizati o punga cu gheata sau o compresa calda pe zona afectata timp de aproximativ 10-15 minute de cateva ori pe zi. Aceasta poate ajuta la reducerea inflamatiei si a durerii.

3. Evitarea alimentelor dure si a mestecatului excesiv: Incercati sa evitati alimentele care necesita o mestecare intensa si sa reduceti timpul petrecut mestecandu-le.

4. Evitarea deschiderii excesive a gurii: Incercati sa evitati deschiderea gurii intr-un unghi mare si sa limitati timpul in care deschideti gura pentru perioade lungi.

5. Exercitii de intindere si relaxare: Exista unele exercitii simple de intindere si relaxare a maxilarului pe care le puteti face pentru a reduce tensiunea si disconfortul. Acestea pot fi recomandate de un specialist.

6. Medicamente: Medicamentele antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), cum ar fi ibuprofenul, pot fi utile pentru a reduce durerea si inflamatia asociate durerea dvs.

Va recomandam sa va programati la un medic stomatolog: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Caria-dentara/tulburarile-articulatiei-temporo-mandibulare_434