Cum pot scăpa de o problemă personală ?

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de Utilizator11712775269 cu 3 luni in urma.

De ce atunci când vorbesc oamenilor , cred ca elimin ceva din gura ,în aer și pe aceștia îi mănâncă nasul ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

In primul rand, puteti incepe prin a va rezolva problema personala prin pasi mici. Poate fi folositor sa va acordati timp pentru a-i intelege originea si pentru a afla ce anume o perpetueaza. S-ar putea sa fie necesar sa cautati ajutor profesional, cum ar fi un consilier sau un terapeut, care sa va ajute sa navigati prin aceasta problema.

In ceea ce priveste sentimentul ca emiteti ceva in aer atunci cand vorbiti oamenilor, este posibil ca aceasta sa fie o problema de perceptie.

Este important sa va asigurati ca va mentineti o igiena orala corespunzatoare pentru a preveni respiratia urat mirositoare. In plus, daca observati ca alte persoane par sa aiba o reactie negativa atunci cand vorbiti, ar putea fi util sa discutati aceasta problema cu ele. Este posibil ca ele sa nu observe acest lucru sau sa fie rezultatul unei alte cauze, cum ar fi alergii sau sensibilitati.

De asemenea, daca suspiciunile dvs. persista, ar fi benefic sa consultati un medic pentru a exclude orice potentiala problema de sanatate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie, https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/halena-sau-halitoza_10521
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/respiratia-urat-mirositoare-poate-ascunde-boli-grave-afla-totul-despre-h_15729
sfatulmedicului.ro/Alergiile/alergiile_842