Ce se poate face pentru obrazul umflat?

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de NataliaT cu 5 luni in urma.

Buna seara! Baiatul meu de 10 ani cu grad de dizabilitate îi ese o masea din fund si i s-a umflat obrazul. Ce trebuie sa fac si cit de grav e?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

In cazul in care obrazul este inflamat si dureros, este posibil ca fiul dumneavoastra sa fi dezvoltat o infectie in zona afectata. Este important sa consultati un medic dentist sau un medic pediatru pentru a primi un diagnostic si tratament adecvat. Medicul poate prescrie antibiotice sau alte medicamente pentru a trata infectia si pentru a reduce inflamatia.

In functie de starea fiului dumneavoastra, medicul poate decide sa extraga maseaua afectata sau sa efectueze alte proceduri dentare necesare pentru a remedia problema. Este important sa nu amanati consultul medical, deoarece infectiile dentare netratate pot conduce la complicatii grave.

Va recomandam sa va programati la un medic stomatolog: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

Articol de interes
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-cavitatii-bucale/ce-trebuie-sa-stim-despre-pericoronarita_4869
sfatulmedicului.ro/Profilaxia-in-stomatologie/igiena-orala_396