Ce reprezinta un nodul deasupra mandibulei si din ce cauza s-a format?

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de MembruMobileApp1516902924 cu 6 ani in urma.

Buna seara!De mai bine de 3 ani mi a aparut un nodul,un ganglion,habar n am cum se numeste..deasupra mandibulei.Are forma de bila.Initial,nu m-a deranjat,insa de ceva timp a inceput sa ma doara si nu este deloc confortabil,o simpla atingere imi provoaca dureri in acea zona.Cand eram mica,obisnuiam sa mi trosnesc maxilarul,de multe ori se bloca..Ma gandesc ca din aceasta cauza a aparut acel nodul.Este grav?Este nevoie de interventie chirurgicala?Am 16 ani

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru un diagnostic complet va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/inflamatia-ganglionilor-limfatici_8489