ce pot face

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de cristina alexandra1 cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Am 24 de ani.De doi ani am probleme cu o afta pe limba este dureroasa cateodata dar si inestetica care imi apare periodic,am urmat cateva tratamente dar nu stiu ce mai pot face pentru a combate disparitia ei.Ajutati-ma va rog mult!

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul apariţiei aftelor se adoptă doar măsuri generale care sa includă evitarea alimentelor sărate (iritante), evitarea atingerii aftelor cu băuturi sau alimente prin masticaţie, eliminarea cauzelor posibile care pot determina aftele (periajul puternic, alimentele fierbinţi).
Se pot aplica topice sau efectua spălături bucale cu Clorhexidină pentru a ameliora durerea şi care să ajute ulcerele să se vindece mai repede.