Ce ar putea fi?

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de Sunteu cu 11 luni in urma.

Bună ziua mi-a apărut o bubă mare pe buza de jos. Parca e cu ceva lichid. La puțin timp înainte am avut și herpes pe buza superioara și când mi-a trecut mi-a apărut acestealaltă, țin să menționez că nu seamănă a herpes, cred că mia apărut din cauza febrei sau a setei pe timpul nopții, daca știți ce este cum pot scăpa de ea?

Raspunsuri (1)

acum 11 luni

Buna ziua,

Buba pe buza de jos poate avea mai multe cauze, inclusiv infectii virale, bacteriene sau alte afectiuni ale pielii.

Pentru a determina cu exactitate cauza si a primi tratamentul adecvat, este important sa consultati un medic dermatolog. Acesta va examina leziunea, va lua in considerare istoricul medical si poate recomanda teste suplimentare, daca este necesar.

In ceea ce priveste gestionarea simptomelor, puteti incerca sa aplicati comprese reci pe zona afectata pentru a reduce durerea sau inflamatia.

Evitati sa atingeti sau sa eliminati lichidul din buba, deoarece acest lucru poate duce la raspandirea infectiei sau la o posibila contaminare a altor parti ale corpului.

Va recomandam sa va programati la un medic dermatolog: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/leziunea-herpetica-herpesul_1354
sfatulmedicului.ro/Infectii-ale-pielii--tesutului-subcutanat-si-muscular/infectia-cu-herpes-simplex-cauze-simptome-tratament_18528

Multa sanatate!