candidoza bucala?

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de Daniel2121 cu 13 ani in urma.

imi iese de ceva timp, acum 1 an am inceput sa cred ca ceva nu este in regula(nu stiu exact cand a aparut) pe lateralele obrajilor apare ceva gen traditional se mai numeste piele moarta, ceva de culoare asa albicioasa, se ia la spalarea cu pasta de dinti dar ramane o zona unde nu nu o pot elimina,este asa o piele mai "ondulata" iar sub ea daca insist sa o dau la o parte se face asa putin vanat, (probabil a dat sangele in piele dar dispare a doua zi) apoi sub buza superioara si inferioara se face o pielita care nu se vede dar se ia atunci cand dau cu pasta de dinti, iar buza superioara se usuca si se esfoliaza.
ce sa fie? ma poate ajuta cineva?

Raspunsuri (4)

Daniel2121

acum 13 ani

am gresit, la sfarsit, ma refeream la buza inferioara care se usuca si se esfoliaza.

Daniel2121

acum 13 ani

am uitat sa specific, medicul de familie mi-a spus sa iau glicerina cu nistatina, de 2 luni tot am dat si nici un efect.

TataNicu

acum 13 ani

incerca un anti micotic

Daniel2121

acum 13 ani

as incerca si anti micotic, dar nu stiu daca simptomele de mai sus duce catre candidoza bucala, nu as vrea sa iau ceva ce ar putea sa imi faca rau pentru o boala care nu o am, medicul de familie mi-a spus sa nu mananc mancare foarte calda, sa nu imi musc obrajii, si sa dau cu glicerina atata tot.
din ce am mai citit despre cadidoza ar fi trebuit sa am limba alba foarte incarcata, insa limba mea e normala, roza si un strat subtire alb dabia vizibil insa tin sa cred ca este normal sa fie asa.
daca nu este candidoza ce altceva ar putea cauza acele simtome.