Candidoza, amigdalita ... sau ce "boala" este pana la urma?

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de dani123 cu 13 ani in urma.

Ingrijorarile mele au inceput in urma cu vreo luna cand am sesizat ca limba mea era putin albicioasa - la baza - iar papile din acea zona era usor inflamate (rosii). Am crezut initial ca acest lucru se datoreaza consumului unor produse sarate, dar cum problema a persistat am consultat medicul de familie. Acesta mi-a spus foarte superficial ca "S-AR PUTEA" sa fie candidoza bucala si mi-a recomandat in 2 randuri nistatina si nizoral. N-au avut nici un efect si dupa un timp limba mea si-a mai revenit si am considerat ca asa e normal sa fie.

Ingrijorarile mele au revenit insa de cateva zile, cand am observat ca pe langa limba usor albicioasa la baza, amigdalele imi par si ele inflamate. Si mai e o chestie - daca scot foarte mult limba afara din gura, observ in josul ei (in gat) o formatiune alba (sub forma unui "cioc de rata").

Mentionez ca sunt fumator (in medie 2-3 tigari pe zi)

Care-i baiul?

Raspunsuri (2)

Medic de garda

acum 13 ani

Din cele descrise de d-voastra nu reiese daca aveti sau nu simptome legate de modificarile pe care le-ati mentionat.
Doar examenul clinic poate stabili daca este ceva in neregula de aceea va recomand sa consultati un medic specialist ORL.
Formatiunea alba pe care ati mentionat-o este cel mai probabil EPIGLOTA si este o prezenta absolut normala.

dani123

acum 13 ani

Legat de acea formatiune, am aflat si eu ulterior ce este :) ... dar panica de moment m-a facut sa-mi pierd cumpatul si ...
O sa merg la un control oricum, probabil saptamana viitoare.

Multumesc frumos pt raspuns.