candida

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de marcela107 cu 13 ani in urma.

Cum se trateza candidoza bucala ? Mentionez ca persoana care sufera de aceasta , este de 68 ani are diabet si ulcer. A folosit NISTATIN dar fara rezultat , dar cu reactii adverse(diaree).Exista si tratament naturist?Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Ionascu Andreea

acum 13 ani

Regim alimentar: ca mai putine fainoase, dulciuri, consum de iaurt si kefir zilnic. Gargara de trei-patru ori pe zi de apa cu bicarbonat. Nistatinul se p***asi se lasa sa se topeasca lent in gura in candidoza bucala. Este foarte neplacut, dar daca trataementul se face corect, boala dispare.

MembruMobileApp1509799456

acum un an

Fainoase deloc, lactate deloc, zahar deloc, fructe si legume crude nu.

mikmok

acum 13 ani

Trebuie sa mearga sa-si faca fungigrama si apoi se va stabili tratamentul in functie de rezultatul de laborator. Nu este indicat sa ia pastile din auzite. Ca tratament naturist este bine sa faca gargara cu bicarbonat de sodiu alimentar - un varf de cutit la o cana de apa, sau ceaiul de nalba, galbenele sau marul lupului. Nu are voie lactate proaspete, in special lapte dulce.