Cand stranut imi iese o biluta alba din gat

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de MembruMobileApp303122 cu 8 ani in urma.

Uneori cand stranut imi iese o biluta alba din gat, urat mirositoare. Nu sunt racita, nu ma doare gatul. Dar nu inteleg ce e si de la ce s-ar putea forma. Tin sa mentionez ca sunt fumatoare, dar nu cred ca are vreo legatura.

Raspunsuri (2)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , cel mai probabil este cazeum . Reprezinta o acumulare in criptele amigdaliene de celule epiteliale ,bacterii (acestea dau mirosul) si alte tipuri de celule , chiar si resturi alimentare . Ajuta daca aveti o igiena orala riguroasa si folositi apa de gura. Daca problema este foarte suparatoare consultati un medic ORL .

Utilizator11570253846

acum 4 ani

Buna ziua! Pe data de 23 septembrie am facut o operație stomatologică molar de sus. Iar pe data de 27 septembrie am început din nas sa elimin un miros puternic cum ar fi de puroi in gât. Nasul nu îmi curge iar când elimin cat pot din gât lichidul este galben. Vineri pe 4 octombrie mi-a scos firele. Iar domnul doctor mi-a spus că am făcut o infecție. El vede o sinuzita care trebuie să duc la ORL. Mia dat antibiotic clindamycin 600 mg la 8 ore și metronizadol. Am început tratamentul de ieri iar de dimineața am luat doar metronizadolu și am vomat.