buze uscate

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de didi84 cu 12 ani in urma.

buna tuturor! stie cineva un remediu pt buzele uscate, descuamate? nu stiu ce sa mai fac, caci asa sunt de ceva timp cam din toamna.. si v-as ruga daca stiti sa-mi spuneti cu ce sa-mi dau inafara de balsam de buze ca nu mai are niciun efect.. multumesc anticipat!

Raspunsuri (4)

intrebari

acum 12 ani

cateva intrebari pt. a depista un remediu:
1. pui sare in plus in mancare ?
2. Ai avut buza de jos crapata la mijloc ?
3. Ai senzatie de sete care te face sa bei ?
4. Constipatie ?
5. Cum esti la corp: slab, gras, etc
6. Te deranjeaza mai mult racoarea sau caldura ?

didi84

acum 12 ani

raspuns la inrebari:
1. nu mananc foarte sarat, normal zic eu
2. nu am avut buza de jos crapata la mijloc
3. nu am senzatie de sete, chiar mi-am impus sa beau mai multa apa caci media zilnica de apa pe care o beau este cam intre 0,7-1,2 L pe zi
4.constipatie- cam da.
5. sp***a
6. sufar de frig

ana

acum 10 ani

Buna! Sper sa nu fie prea tarziu, dar iti voi raspunde totusi bazandu-ma pe experientele mele. Si eu am probleme cu buzele uscate, mai ales in sezonul rece. De multe ori fac si rani din aceasta cauza... Intamplator, acum un an si jumatate, am gasit intr-un super market din germania (ma aflam intr-o vizita scurta acolo) un balsam de buze pe nume Carmex. L-am cumparat din pura curiozitate si l-am testat. Tin sa iti spun ca ma ajuta enorm (ce-i drept nu-mi lipseste din geanta si niciodata si il folosesc destul de des), nu mi se mai usuca buzele si le am catifelate. Ce-i drept am devenit un pic dependenta de el si daca nu l-as mai avea, nu stiu ce m-as face. Contine camfor, unt de cacao si mentol. Nu vreau sa ii fac reclama nicicum, dar ma gandesc ca poate iti va fi si tie de ajutor. Stiu ca acum se gaseste si la noi in farmacii... Se gaseste intr-un borcanel mic metalic, are capac galben si cantareste 7,5 g. Sper ca ti-am fost de ajutor. Numai bine!

Liliana Bulat

acum 8 ani

Ciuadat ca nimeni intre timp nu venise cu un raspuns mai consistent, in special ca s-au cerut specificatii... am exact aceeasi problema: buze uscate toamna, nu ajuta nici un balsam, buzele ma dor dar nu sant crapate. Sant sp***a, nu mananc foarte sarat, incerc sa ma hidratez suficient, dar daca nu merge nu te poti forta..