Bunăziua! Am o umflatura sub barbie ca o galca ma doare la atingere ce poatefi??

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de Utilizator11705573490 cu 3 luni in urma.

Bunăziua! Am o umflatura sub barbie ca o galca ma doare la atingere ce parte fi?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Umflatura sub barbie care doare la atingere poate fi cauzata de mai multe probleme de sanatate. Poate fi vorba de o infectie, cum ar fi amigdalita, o infectie a dintilor sau gurii sau o umflatura a ganglionilor limfatici. De asemenea, poate fi un simptom al unei alergii sau al unei probleme de sinusuri. In unele cazuri, umflatura poate fi un simptom al unei probleme mai grave, cum ar fi cancerul orofaringian.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Faringita-si-amigdalita/care-sunt-manifestarile-amigdaliteii_17156