bubite pe limba si in gat

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de alexutz90 cu 8 ani in urma.

Salut! Mi-au aparut cu trei saptamini in urma pe penis niste bubite rosii un fel de ciuperca, au mai ramas bubitele. Dupa cateva zile mi-a aparut bubitele pe limba si sau extins in gat, in gura vasele de sange sunt foarte inflamate si la gingie de jos ca niste firicele rosi si pe cerul guri in gat. Am fost la ORL mi-a supus ca sunt niste afte, am luat tratament si tot nu au disparut. Sun foarte stresat sa nu fie ceva grav. Ce credeti ca ar putea sa fie sau ce imi recomandati?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Simptomele descrise pot fi cauzate de o varietate de probleme medicale, incluzand o infectie cu o ciuperca, o reactie alergica, herpesul sau o afectiune numita stomatita.

Totusi, nu este posibil sa stabilim un diagnostic precis fara un examen fizic si alte teste. Este esential sa consultati din nou un medic sau poate un dermatolog care se specializeaza in probleme de piele. Este posibil sa fie nevoie de teste suplimentare pentru a determina cu exactitate cauza problemelor tale.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Diverse/glosita-inflamatia-limbii_12422
https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/ce-aspecte-arata-limba-despre-sanatatea-intregului-corpi_14686