Arsuri in gura?

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de Utilizator11580715087 cu 4 ani in urma.

Buna ziua.

Sunt insarcinata in 6 saptamani. De ceva timp, aproximativ 3 sapt am inceput sa am usturimi in gat. Am inceput sa beau foarte multe ceaiuri, am luat vitamina c, lamaie dar nu s-au ameliorat. S-au estins si in gura si am inceput sa am arsuri in gura mai ales dupa ce beam ceaiuri. A inceput sa ma doara cerul gurii si limba. Limba imi este incarcata. Gura mi-e foarte uscata indiferent cata apa as bea. E o portiune pe cerul gurii unde daca imi ajunge mancare ma iau frisoane si am un gust metalic. Mi-e foarte greu sa vb, sa mananc sau sa beau lichide. Senzatia de usturime din gat uneori imi merge catre ureche. Mi s-au umflat si buzele. Am fost la ORL si mi-a spus ca din cauza sarcinii s-a accentuat refluxul gastro esofagian. Sunt foarte speriata. Nu stiu ce as putea sa fac :( Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Multumesc frumos

Raspunsuri (1)

Nicoleta M

acum 2 ani

Bună ziua!!! Ați reușit să scapi de simtome. Va rog mult sa îmi spuneți și mie dacă a ți reușit. Sunt disperata de 4 luni.