antibiotic injectabil

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de cameliachivereanu cu 12 ani in urma.

Buna seara! Am rugamintea sa ma ajutati in urmatoarea problema: sotul meu (51 de ani, diabetic), a fost depistat cu H. Pylori: normal, trebuie tratament cu antibiotic-pastile, in primul rand. Problema e ca, dupa o zi sau doua de tratament cu antibiotice-pastile, toata cavitatea bucala este o rana deschisa (nu stiu daca le numesc corect afte, fiindca nu raman la faza de basici, cu toata glicerina boraxata sau nistatina). Intrebarea mea este: daca face antibioticul injectabil, mai are acelasi efect ca la pastile?
Va multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 12 ani

Rugati medicul care a prescris antibioticul sa va completeze cu un medicament care sa combata aparitia dezechilibrului bacteriilor ce se afla in cavitatea orala.

camelia chivereanu

acum 12 ani

ok! Va multumesc!

Tina Curpan

acum 11 ani

Va rog ,daca s-a confruntat cineva cu problema urmatoare, sa ma ajute.Nepotelul meu ,de 6 ani, nu suporta suspensiile orale de antibiotic, iar medicul de la ,,urgente" sustine ca nu exista antibitic injectabil pentru el.E posibil sa nu existe alta solutie sau se cheama nestiinta. multumesc.