anomalie

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de elia-clodia cu 12 ani in urma.

Fiicei mele de 21 de ani ii creste o a treia masea. Ce se intampla oare? Sunt ingrijorata!

Raspunsuri (4)

elia-clodia

acum 12 ani

pardon: a doua chiar langa prima. nu stiu ce aveam in minte cu a treia. e vorba de inca un rand .

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

In jurul varstei de 12 an ( la pubertate ) apar 4 molari Masele) denumiti si dinti de 12 ani ,iar intre 20-- 25 ani apar molarii( maselele ) denumite masele de minte . Eruptia lor poate fi insotita de o stare de disconfort si chiar dureri . Deci este normal ca la aceasta varsta , de 21 ani fiicei d-vs sa-i apara acete masele. Sanatate !

elia-clodia

acum 12 ani

Dar nu este pozitionata ca o masea de minte, ci pur si simplu face concurenta cu alta.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Atunci mergeti laconsultatie la un medic stomatolog !