Amigdalita

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de vlad.c cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Acum cateva zile, datorita consumului de bauturi reci, mi s-a inflamat amigdala stanga, odata cu aparitia unui bob alb pe aceasta. Am presupus ca e vorba despre un caz de amigdalita pultacee, si am recurs la metode non-farmaceutice de a o inlatura: gargara cu sare, miere de albine, etc. Fara rezultat insa, iar daca la inceput simteam doar o mica jena in gat, acum ma si ustura groaznic. Am incercat pastile de supt, pentru gat, Trachisept, Proposept, Strepsils, dar din nou, fara rezultat. Am inceput sa iau antibiotic, Ospen de 1 mil. de unitati, si pare doar sa se inrautateasca. Daca acum cateva zile aveam un bob alb extrem de mic pe amigdala, acum arata ca un bob mare de orez, si seamana mai mult cu o afta. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa continui tratamentul cu Ospen? Abia l-am inceput de ieri, si l-as continua macar inca doua zile, sa termin o tableta de 12 pastile...

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa continuati tratamentul antibiotic; dupa cel putin 72 de ore antibioticul isi dovedeste eficienta. Doza recomandata este de 3-4,5 mil UI/24 de ore impartite in 2-3 doze pe zi.

vlad.c

acum 11 ani

Va multumesc pentru sfat, mi-am portionat doza astfel incat am 4 mil. UI/24 h, iau un comprimat de 1 mil. UI o data la 6 ore. Sper ca rezultatele nu vor intarzia sa apara! Multumesc inca o data!

vlad

acum 11 ani

Salut !

Si eu am avut amigdalita pultacee de mai multe ori .
Intr-o zi am vazut acelasi punct alb , cat un bob de orez, care in 2 zile se facuse cat un bob de mazare. m-am speriat si m-am dus la ORL, stiind problemele cu amigdalita pultacee.
Din cauza amigdalitei pultacee, pe amigdale raman niste cicatrice. Acestea se pot umple cu resturi de mancare si arata exact ca puroiul din timpul bolii ca si culoare, doar ca sunt stranse in puncte mai mici.
Medicul mi-a spus si cum se numesc in romana dar am uitat (in engleza tosil stones). se pot indeparta cu o spatula sau chiar cu degetul fara probleme. sunt f urat mirositoare. pentru a preveni trebuie facut gargara cu apa de gura cat mai des, spalat pe dinti, bineinteles si eventual luat diverse dezinfectante (trachisept, mie medicul atunci mi-a recomandat Homeogene 9)
Nu sunt dureroase ca amigdalita pultacee dar neinlaturate la timp, punctele albe se intaresc si pot rani amigdalele, iar in cazul in care acestea sunt sensibile poate reaparea o infectie in gat.
Aaa ! si in perioada asta , STOP FUMAT :( e cam naspa, stiu...dar tutunul irita rau de tot amigdalele.
Bafta !

ghinea elena anisoara

acum 8 ani

fetita mea de 4 ani a facut amigdalita ac pultacee.am fost la spital i-am dat klacid sirop 7 zile .nu mai face febra dar pe gat am obervat acum (dupa 5 zile) iar puroi pe amigdale .ce sa fac?mai am sirop klacid in frigider ,sa incep sa-i dau in continuare?va multumesc!