Al 2-lea molar

Afectiunile cavitatii bucale

Postata de georgevictor cu 10 ani in urma.

Buna ziua, Implinesc 16 ani in octombrie 2013 si inca mai am 4 molari de lapte care inca nu au cazut. 2 de sus ,2 de jos, toti sunt la fel respectiv al 2-lea molar. Acestia au inceput sa se carieze insa ceilalti care au crescut si nu mai sunt de lapte nu sunt cariati.
Am toti dintii si maselele cazute in afara de acestea 4 , trebuie sa ma ingrijorez????

Raspunsuri (6)

magda144989

acum 10 ani

dute repede la stomatolog.Mai mult ca sigur ceeace spui tu -de lapte-este defapt molar definitiv.Ti-a crescut la 6 ani ,inainte sa inceapa schimbare dintilor.
Trebuie obturat inaite sa-i pierzi.Repede sa mergi la medic.Nu te indoi,este asa cum spun .Sunt molarii de 6 ani.Numara de la incisivul central,si vezi ca este al 6-lea.In locul lui na-i avut molar de lapte.Un copil are 20 de dinti(total)-un adult 28+4 molari de minte=32 total.
Sa nu-ti fie frica.-dute.

georgevictor

acum 10 ani

Da este al 6-lea insa sunt ca este de lapte pentru ca sunt mai albi fata de ceilalti

georgevictor

acum 10 ani

Da este al 6-lea insa sunt ca este de lapte pentru ca sunt mai albi fata de ceilalti

magda144989

acum 10 ani

dute la dentist,draga.Te lamureste specialistul

Anonim

acum 10 ani

Buna ziua, am 18 ani, as dori sa va intreb si eu ceva,,,Am toti molarii de lapte, nu i-am schimbat niciodata, insa acum imi sunt cariati primi molari superiori, iar acum putin timp mi s-a rupt dintr-unul o bucatica.
Daca il scot cu totul primul modal, imi mai creste la loc???

magda144989

acum 10 ani

la 18 ani nu mai nici un dinte de lapte,doar daca suferi de vreo anomalie.Dute la dentist