afte bucale

Afectiunile cavitatii bucale Afte

Postata de ioanaStoik cu 13 ani in urma.

lbuna ziua, am si eu o problema de care nu mai scap.In fiecare saptamana imi apare cate o afta bucala si nu stiu motivul, nu pot manca, nu pot bea apa si nu pot nici vorbi pentru ca sunt foarte dureroase, periuta de dint o schimb la 2 saptamani, nu mananc fructe nespalate si tot timpul ma spal pe maine si port dupa mine tot felul de geluri dezinfectante pt maini, am incercat tot felul de solutii impotriva aftelor bucale, ape de gura etc.Ma gandesc ca este o problema de la stomac sau chiar o infectie gingivala.Nu stiu la ce doctor sa ma duc ca sa vad care este adevaratul motiv.

Raspunsuri (15)

Iuli

acum 13 ani

Aftele se fac pe baza de stres/imunitate scazuta. Eu faceam in mod obisnuit afte in sesiune, cand eram stresata. Ai probabil o imunitate scazuta (trebuie verificat de ce) si/sau esti stresata in permanenta. Periuta nu se schimba la 2 saptamani, nu este necesar atat de repede. Elimina stresul, intareste imunitatea si nu vei mai face afte.

ioanaStoik

acum 13 ani

intr-adevar acum sunt in sesiune si nu am doar una,ci vreo 3,dar asta e o problema care o am de cam jumatate de an.As dori sa stiu daca se face vreun tratament inafara de solutii care mi le da de la farmacie.

Marina

acum 13 ani

Ar fi bine daca ai merge sa-ti faci analiza secretiei aftei respective. Poti face bubite pe limba si de la candida. Cunosc o persoana care, in urma unui tratament cu antibiotice luat fara vitamine, s-a procopsit cu candida. Desi a trecut un an de cand face tratament, nu i-a trecut nici acum(este o pers mai in varsta si deci, cu imunitatea mai scazuta). Mergi sa-ti faci analizele si nu mai lua medicamente care pot sa-ti faca mai mult rau decat bine. Sanatate.

Iuli

acum 13 ani

Nu lua nimic de la farmacie. Farmacistele NU au dreptul sa recomande medicamente si oricum nu se pricep de multe ori.

Dr. Chivu Sorina

acum 13 ani

Buna ziua,
Va recomand sa consultati un medic dermatolog. Mucoasa poate fi afectat in mai multe afectiuni si de aceea un diagnostic corect este esential pentru a va rezolva problema.
Succes

afte bucale

acum 13 ani

Tinctura de propolis 30%

cherry girl

acum 13 ani

In afara de afte, ai mai observat si altceva? te intreb pentru ca, desi nu ai zice, aftele pot sa sugereze si altceva. si eu faceam des afte si aveam permanent impresia ca mi se misca dintii, ca sa aflu mai tarziu ca am un inceput de parodontoza. . Tinctura de propolis este foarte buna si eu o o folosesc pentru parodontoza.Mai iau si piascledine 300 si care ma ajuta mult.
Ar fi bine sa mergi si la un stomatolog. iti tin pumnii sa rezolvi problema.

ioanaStoik

acum 13 ani

altfel de probleme nu am,dintii nu se misca in plus nu am avut niciodata vreo problema cu dantura...nu stiu ce inseamna durerea de masea si niciodata nu am fost la un stomatolog pt ca nu am nici o carie,am niste dinti fff sanatosi.Cred ca e ceva in organism si de aceea imi ies atat de multe afte.Dar dupa ce termin cu sesiunea am sa consult un specialist

metode naturale

acum 13 ani

dupa ce vezi specialistul, daca nu scapi si chiar daca scapi, foloseste de acum incolo celebrul gel de dinti http://aloevera-forever.eu/Forever-Bright-Tooth-Gel.html, http://aloevera-forever.eu/Forever-Bee-Propolis.html si http://aloevera-forever.eu/Aloe-First.html si imi spui apoi ce parere ai...Succes!

csilli

acum 13 ani

sunt foarte pentru aceasta solutie.si eu folosesc aceste produse de vreo 4 ani si avem o familie cu o cavitate bucala foarte sanatoasa de atunci.ti le recomand cu caldura.

Farkas Szabolcs

acum 12 ani

Salutare tuturor.

Stiu cum este sa ai afte - imi apar de multi ani.
Este un nou medicament - un tratament care a aparut in strainate dar in farmaciile din Romania nu exista inca.Se numeste Oralmedic si vindeca aftele in secunde.

Va pot face rost daca cineva doreste. - sa imi trimiteti un mail la : [email protected]

madalin

acum 12 ani

am avut mereu probleme cu aftele...intr-o zi am luat de la farmacie GENGIGEL este acid hialuronic.Instantaneu durerea a disparut si in cateva zile a trecut
insa vezi ca e un pic cam scump.

Farkas Gall Szabolcs

acum 9 ani

Incearca sa te documentezi aici: url=http://remediiaftebucale.blogspot.ro[\\url]

asa

acum 9 ani

url=http://remediiaftebucale.blogspot.ro[/url]

Utilizator11536307820

acum 5 ani

Buna ziua sm și eu problema asta cu afte. va rog sa-mi ziceți și mie cum sa scap de ele, am incercat multe tratamente, dar degeaba